Nestrašte ľudí dažďom!

Autor: Ján Kukulský | 4.10.2016 o 13:07 | (upravené 4.10.2016 o 14:37) Karma článku: 5,78 | Prečítané:  802x

Trochu prší vonku, v októbri by hádam aj malo. Napriek tomu, každú hodinu v rádiách znejú výstrahy hydrometeorologického ústavu. Je dážď nebezpečenstvo, odpad? Či skôr príležitosť omastiť si vrecká, potvrdiť vlastnú dôležitosť.

Keby všetko fungovalo ako má a hydrometeorologický ústav by tušil, že tak ako v Čechách aj nám chýba spodná voda, vysychajú studne, lesy, určite by sa nestalo, aby boli intenzívne dažde označované ako nebezpečenstvo.

To by však miestna akademická obec zaoberajúca sa počasím, klímou a hospodárením s vodou musela odtrhnúť zrak od monitorov, nahodiť gumáky, pláštenky a vybehnúť do našich lesov, kde sa intenzívna púť dažďových kvapiek našou rodnou hrudou začína. Možno by prišli presne na to isté, na čo už niekoľko rokov upozorňuje a aj dokumentuje pán Štefan Vaľo na stránkach povodne.sk. Dnešné intenzívne dažde sľubujú v Slovenských lesoch nezabudnuteľné zážitky.

Problém povodní, pred ktorými nás svojimi výstrahami SHMÚ varuje, sú popri ohrození bohužiaľ aj  investičnou príležitosťou pre vodohospodárov, betonárov, projektantské ateliéri, samosprávy napojené na stavebné firmy a aj keď sa to na prvý pohľad zrejme nezdá pravdepodobne aj pre sektor poisťovníctva. Ako asi bude prebiehať protipovodňová ochrana Slovenska keď o ochrane samotnej rozhodujú  vodohospodári, ktorých výsledkom hospodárenia sú vysychajúce vodné toky? Ako dlho potrvá kým si uvedomíme, že oveľa zásadnejší problém než sú povodne je práve vysychanie spodných vôd a tokov?

Zachytiť dažďovú kvapku tam kde padla, nechať ju zasiaknuť do zeme a cez kapiláry v pôde naplniť spodné vody, korytá potokov a riek a tak zásadne spomaliť odtok vody z krajiny je totiž to čo treba hlásať každú hodinu v médiách a nie strašiť ľudí dažďom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?