Nestrašte ľudí dažďom!

Autor: Ján Kukulský | 4.10.2016 o 13:07 | (upravené 4.10.2016 o 14:37) Karma článku: 5,80 | Prečítané:  868x

Trochu prší vonku, v októbri by hádam aj malo. Napriek tomu, každú hodinu v rádiách znejú výstrahy hydrometeorologického ústavu. Je dážď nebezpečenstvo, odpad? Či skôr príležitosť omastiť si vrecká, potvrdiť vlastnú dôležitosť.

Keby všetko fungovalo ako má a hydrometeorologický ústav by tušil, že tak ako v Čechách aj nám chýba spodná voda, vysychajú studne, lesy, určite by sa nestalo, aby boli intenzívne dažde označované ako nebezpečenstvo.

To by však miestna akademická obec zaoberajúca sa počasím, klímou a hospodárením s vodou musela odtrhnúť zrak od monitorov, nahodiť gumáky, pláštenky a vybehnúť do našich lesov, kde sa intenzívna púť dažďových kvapiek našou rodnou hrudou začína. Možno by prišli presne na to isté, na čo už niekoľko rokov upozorňuje a aj dokumentuje pán Štefan Vaľo na stránkach povodne.sk. Dnešné intenzívne dažde sľubujú v Slovenských lesoch nezabudnuteľné zážitky.

Problém povodní, pred ktorými nás svojimi výstrahami SHMÚ varuje, sú popri ohrození bohužiaľ aj  investičnou príležitosťou pre vodohospodárov, betonárov, projektantské ateliéri, samosprávy napojené na stavebné firmy a aj keď sa to na prvý pohľad zrejme nezdá pravdepodobne aj pre sektor poisťovníctva. Ako asi bude prebiehať protipovodňová ochrana Slovenska keď o ochrane samotnej rozhodujú  vodohospodári, ktorých výsledkom hospodárenia sú vysychajúce vodné toky? Ako dlho potrvá kým si uvedomíme, že oveľa zásadnejší problém než sú povodne je práve vysychanie spodných vôd a tokov?

Zachytiť dažďovú kvapku tam kde padla, nechať ju zasiaknuť do zeme a cez kapiláry v pôde naplniť spodné vody, korytá potokov a riek a tak zásadne spomaliť odtok vody z krajiny je totiž to čo treba hlásať každú hodinu v médiách a nie strašiť ľudí dažďom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?