Keď primátor rozpráva o povodniach

Autor: Ján Kukulský | 17.7.2016 o 12:07 | (upravené 17.7.2016 o 21:28) Karma článku: 2,86 | Prečítané:  243x

Boj s povodňami prostredníctvom ich priamej príčiny je fenoménom generácie, ktorá si pokrok výhradne spája s tonami betónu.

Rok 2010 – povodne v Kežmarku, v Starej Ľubovni a v Bardejove.

Primátor Bardejova Boris Hanuščák sa na mestskom zastupiteľstve chváli, že mesto Bardejov vďaka svojmu vedeniu zvládlo tieto povodne lepšie, ako to zvládli vedenia miest Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Rok 2016 – Primátor Boris Hanuščák sa spolu so svojou šedou eminenciou Vasilom Gulom vo veľmi tendenčne ladenom PR článku - Šokujúca požiadavka: Bardejovčania v petícii žiadajú zbúranie protipovodňovej ochrany! -  vyjadrujú o 700 nespokojencoch, ktorým je ľahostajné akú apokalypsu, prežívajú ich spoluobčania priamo pri Topli, a ktorí by podľa vyjadrení starousadlíka Gulu v nej najradšej videli plávať utopencov.

Mesto Bardejov ma niekoľko problémov:

- Obyvateľstvo, ktorého väčšia časť nie je s mestom a jeho budúcnosťou natoľko spätá, aby pre jeho zdravý vývin obetovala časť vlastného pohodlia.

- Vedenie mesta, ktoré nesleduje aktuálne trendy v protipovodňovej ochrane vo svete, aj napriek tomu, že ich súčasnými priekopníkmi sa stávajú východniari – Štefan Vaľo.  

- Nezamestnanosť, ktorá vyháňa z mesta vzdelaných a inteligentných ľudí – živú miazgu regiónu - a tých čo tu ostali stavia do nevýhodnej pozície voči súčasnej skladbe vedenia mesta a úradov.

- Dostupnosť eurofondov, bezodplatne nadobudnutý majetok od štátu a jeho následný výpredaj, čo umelo okrášľuje hospodárenie súčasnej garnitúry a dovoľuje jej tak panovať takmer štvrťstoročie bez načúvania svojim občanom, živnostníkom, “nespokojencom“.

Najnovšie zistenia (staré cca. 6 rokov) naznačujú, že za príčinami povodní treba hľadať ľudskú činnosť v lese, na poliach a v mestách.  Dilema, čo bolo skôr, či sliepka, alebo vajce sa v prípade globálneho otepľovania a zvyšovania hladiny morí prikláňa k teórii o nízkej hladine spodných vôd, ktorú zapríčiňuje rýchly transport dažďovej vody z lesa do potokov, riek a následne oceánov.

Krajina s nízkou hladinou spodnej vody je ako chladič bez vody. Hutnením pôdy v lese, na poliach a mestách zabraňujeme prístupu dažďovej vody do prirodzeného chladiča nášho podnebia v našom regióne a expresne ju posielame tam, kde si s ňou príroda poradí spôsobom, aký sa ľudstvu nebude veľmi páčiť.

Príčinou povodní sú ľudia, ktorí majú zavreté oči,  zapchaté uši a je jedno, či kvôli vlastnému profitu, dochádzajúcim silám, alebo kvôli svojej pohodlnosti. S prístupom k riešeniu povodní, ktorý svojimi neuváženými vyjadreniami zvolil primátor Bardejova Boris Hanuščák sa aj on tvorivo podieľa na povodniach, voči ktorým navonok bojuje paradoxne ďalšími príčinami.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?