Kiska v Bardejove, alebo bejby frendly najkrajšie mesto.

Autor: Ján Kukulský | 22.3.2015 o 23:28 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  765x

Kiska u nás zistil, aspoň to tak z jeho diskusie s občanmi Bardejova vyplýva, že nás najviac trápi nezamestnanosť a masívny odliv šikovných a mladých z mesta. Pokiaľ došiel k tomuto záveru mimo ambulancie doktora Hanuščáka tak je všetko v poriadku. Obávam sa však, že sa minulý týždeň najviac o odlive a nezamestnanosti vyplakávalo práve tam, kde sa k tomu najviac prispieva, resp. kde sa proti tomu najmenej efektívne bojuje (a možno ani nie naschvál).

Prezident ďalej vravel o školstve a o deťoch, ako o jedinej našej nádeji na lepšiu budúcnosť. Primátor súhlasne prikyvoval, otázkou však je, čo mesto deťom a ich rodičom ponúka. Kniha Výlety po Slovensku s deťmi i bez nich od Evy Obúrkovej hodnotí Bardejov ako málo atraktívnu destináciu  pre cezpoľné deti. A čo tie naše? „Mají si kde hrát?“ Tak skúsme od podlahy čo človeka čaká keď sa rozhodne zakotviť a priviesť na svet deti práve tu.

Pôrodnica celkom OK. Horšie je to s detským oddelením v miestnej nemocnici. V dvadsiatom prvom storočí bdieť cez noc pri postieľke na tvrdej stoličke v miestnosti 1,5 x 2 m sa fajnovkám nemusí zdať dvakrát priateľské. Zrejme tu ide o psychologický efekt, aby ste  sa v prípade, že sa uvoľní izba o dva metre dlhšia (s WC a sprchou, aby sme boli korektní) cítili nadštandardne a radi si priplatili. Pri prepustení z nemocnice je dobre tamojším lekárom dôverovať, ale istejšie dodatočne preverovať. Moja skúsenosť - po jednom takomto prepustení sme s najmladším synom skončili v Prešove na transfúzii a po druhom prepustení so starším synom v Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci a po roku a pol ešte stále berieme lieky.

Čo sa týka voľno-časových aktivít dajme tomu, že svoju ratolesť v predškolskom veku privediete do jednej zo súkromných ZUŠ-iek na – namodelujme – “tanečný krúžok“. Časom, keď dieťa na krúžok zanevrie a vám pribudnú iné povinnosti, je veľmi pravdepodobné, že po vás a vašom dieťati ostanú v spomínanej ZUŠ už len osobné údaje. Vaše dieťa dorastie do veku, v ktorom si môže ZUŠ zažiadať vďaka zmenenej legislatíve (rok 2013) od mesta o dotáciu na činnosť centra voľného času.  Okrem vašich osobných údajov však potrebuje na potrebné tlačivo pre zber údajov aj vlastnoručný podpis zákonného zástupcu . Nezáleží na tom, či ste vo vašom dieťati medzi tým spozorovali výtvarnícky talent, alebo sa tam pýta samo, jednoducho ho šupnete na  ZUŠ-ku orientujúcu sa týmto smerom, podpíšete papier pre “odbor školstva“ a vec sa zdá vybavená až do momentu, kým sa vám riaditeľ ZUŠ-ky pre budúcich maliarov neozve, že vaše dieťa už je registrované na príspevok pre mimoškolskú činnosť inou ZUŠ-kou. Do hodiny na to, vám volá vedúca v minulosti vašim dieťaťom navštevovaného “tanečného krúžku“, že sa s vami potrebuje stretnúť a na danom stretnutí vám strká do rúk nevyplnené tlačivo, aby ste jej ho podpísali, že ona ostatné údaje doplní (má ich predsa ešte z minulosti dobre odložené). Na váš argument, že predsa vy ste dieťa prihlásili na iný krúžok a na ich krúžok už dieťa nedáte a ani ste o tom neuvažovali, zareaguje slovami „ to nevadí, len podpíš, nič sa nedeje. Samozrejme odmietnete. Po tom, čo sa vám na Mestskom úrade potvrdí podozrenie, že v žiadosti o dotáciu na vaše dieťa bol rýchlejší práve “tanečný krúžok“ nastáva čas na spravodlivé rozhorčenie a podanie podnetu na oddelenie školstva a telesnej kultúry pre podozrenie zo zneužitia vašich osobných údajov a falšovania podpisu. Pár dni na to, sa vám ozve riaditeľ-ka inkriminovanej ZUŠ, že došlo k nedorozumeniu, že pochybila vedúca “tanečného krúžku“, lebo predpokladala, že vaše dieťa po dvojročnej odmlke opäť prihlásite k nim (zrejme jej to vyjavili usadeniny rannej kávy na dne šálky Jacobs), a ak by to bolo možné, aby ste zvážili odvolanie novinára, ktorý im kladie nepríjemné otázky a v predvianočnom čase tak dostáva ich pracovníčku pod enormný tlak, a tým ohrozuje ich predvianočné predstavenie. Ako odškodné vám sľúbi poslať naň vstupenky. Pred novinárom vás však tá istá osoba osočí, že ste im potvrdili zámer dieťa k ním prihlásiť a jedinou chybou bolo, že o dotáciu zažiadali skôr než mali vaše čestné vyhlásenie pre zber údajov. Zdá sa teda, že tak zodpovedný pracovník ako aj jeho nadriadený sú si vedomý pochybenia, čo potvrdzuje snaha o pošpinenie vášho mena osočovaním. Zbabelosť.

Ostáva už len počkať na záver šetrenia uskutočneného pracovníkmi oddelenia školstva pri MsÚ Bardejov. Tí si váš podnet vysvetlia po svojom a napriek tomu, že ešte v septembri 2013 registrovali problém s viacnásobnou žiadosťou o dotáciou na vaše dieťa, v septembri vám potvrdili že o dotáciu žiadal aj “tanečný krúžok“ v decembri toho istého roka si na taký problém nespomínajú a pomlčku medzi rokmi 2012 - 2013 vo vašej žiadosti o prešetrenie zmenia na lomítko. Stačí už len pred takýto číselný údaj doplniť slovné spojenie „v školskom roku“(napriek tomu, že vo svojej žiadosti o prešetrenie ste školský rok nespomínali a ako človek, ktorý ukončil školskú dochádzku v minulom storočí už 20 rokov o inom ako kalendárnom roku neuvažujete) a takýmto šikovným spôsobom sa vyhnúť inkriminovanému obdobiu od septembra 2013 do decembra 2013.

 

Záver: Ak oddelenie školstva  a telesnej kultúry na Mestskom úrade Bardejov kryje súkromnú ZUŠ v prípade pokusu o neoprávnenú dotáciu, ohrozenie mestskej kasy ponechá bez následkov a z vás ako občana si robí dobrý deň, nebude aj v iných prípadoch brať viac ohľad na súkromné záujmy jednotlivcov než na rozvoj spravodlivo a zdravo sa rozvíjajúcej komunity a našich detí  a mládeže v nej? Koho záujmy prevládajú v prípade rušenia CVČ na Dlhom rade a kto tu v septembri ostane na smiech? Akú budúcnosť nám toto mesto chystá?

Ak to teda Kiska myslí s mládežou a východom vážne, mal by v prípade Bardejova tráviť viac času na bardejovskej ulici ako na jeho radnici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?