Kiska v Bardejove, alebo bejby frendly najkrajšie mesto.

Autor: Ján Kukulský | 22.3.2015 o 23:28 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  769x

Kiska u nás zistil, aspoň to tak z jeho diskusie s občanmi Bardejova vyplýva, že nás najviac trápi nezamestnanosť a masívny odliv šikovných a mladých z mesta. Pokiaľ došiel k tomuto záveru mimo ambulancie doktora Hanuščáka tak je všetko v poriadku. Obávam sa však, že sa minulý týždeň najviac o odlive a nezamestnanosti vyplakávalo práve tam, kde sa k tomu najviac prispieva, resp. kde sa proti tomu najmenej efektívne bojuje (a možno ani nie naschvál).

Prezident ďalej vravel o školstve a o deťoch, ako o jedinej našej nádeji na lepšiu budúcnosť. Primátor súhlasne prikyvoval, otázkou však je, čo mesto deťom a ich rodičom ponúka. Kniha Výlety po Slovensku s deťmi i bez nich od Evy Obúrkovej hodnotí Bardejov ako málo atraktívnu destináciu  pre cezpoľné deti. A čo tie naše? „Mají si kde hrát?“ Tak skúsme od podlahy čo človeka čaká keď sa rozhodne zakotviť a priviesť na svet deti práve tu.

Pôrodnica celkom OK. Horšie je to s detským oddelením v miestnej nemocnici. V dvadsiatom prvom storočí bdieť cez noc pri postieľke na tvrdej stoličke v miestnosti 1,5 x 2 m sa fajnovkám nemusí zdať dvakrát priateľské. Zrejme tu ide o psychologický efekt, aby ste  sa v prípade, že sa uvoľní izba o dva metre dlhšia (s WC a sprchou, aby sme boli korektní) cítili nadštandardne a radi si priplatili. Pri prepustení z nemocnice je dobre tamojším lekárom dôverovať, ale istejšie dodatočne preverovať. Moja skúsenosť - po jednom takomto prepustení sme s najmladším synom skončili v Prešove na transfúzii a po druhom prepustení so starším synom v Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci a po roku a pol ešte stále berieme lieky.

Čo sa týka voľno-časových aktivít dajme tomu, že svoju ratolesť v predškolskom veku privediete do jednej zo súkromných ZUŠ-iek na – namodelujme – “tanečný krúžok“. Časom, keď dieťa na krúžok zanevrie a vám pribudnú iné povinnosti, je veľmi pravdepodobné, že po vás a vašom dieťati ostanú v spomínanej ZUŠ už len osobné údaje. Vaše dieťa dorastie do veku, v ktorom si môže ZUŠ zažiadať vďaka zmenenej legislatíve (rok 2013) od mesta o dotáciu na činnosť centra voľného času.  Okrem vašich osobných údajov však potrebuje na potrebné tlačivo pre zber údajov aj vlastnoručný podpis zákonného zástupcu . Nezáleží na tom, či ste vo vašom dieťati medzi tým spozorovali výtvarnícky talent, alebo sa tam pýta samo, jednoducho ho šupnete na  ZUŠ-ku orientujúcu sa týmto smerom, podpíšete papier pre “odbor školstva“ a vec sa zdá vybavená až do momentu, kým sa vám riaditeľ ZUŠ-ky pre budúcich maliarov neozve, že vaše dieťa už je registrované na príspevok pre mimoškolskú činnosť inou ZUŠ-kou. Do hodiny na to, vám volá vedúca v minulosti vašim dieťaťom navštevovaného “tanečného krúžku“, že sa s vami potrebuje stretnúť a na danom stretnutí vám strká do rúk nevyplnené tlačivo, aby ste jej ho podpísali, že ona ostatné údaje doplní (má ich predsa ešte z minulosti dobre odložené). Na váš argument, že predsa vy ste dieťa prihlásili na iný krúžok a na ich krúžok už dieťa nedáte a ani ste o tom neuvažovali, zareaguje slovami „ to nevadí, len podpíš, nič sa nedeje. Samozrejme odmietnete. Po tom, čo sa vám na Mestskom úrade potvrdí podozrenie, že v žiadosti o dotáciu na vaše dieťa bol rýchlejší práve “tanečný krúžok“ nastáva čas na spravodlivé rozhorčenie a podanie podnetu na oddelenie školstva a telesnej kultúry pre podozrenie zo zneužitia vašich osobných údajov a falšovania podpisu. Pár dni na to, sa vám ozve riaditeľ-ka inkriminovanej ZUŠ, že došlo k nedorozumeniu, že pochybila vedúca “tanečného krúžku“, lebo predpokladala, že vaše dieťa po dvojročnej odmlke opäť prihlásite k nim (zrejme jej to vyjavili usadeniny rannej kávy na dne šálky Jacobs), a ak by to bolo možné, aby ste zvážili odvolanie novinára, ktorý im kladie nepríjemné otázky a v predvianočnom čase tak dostáva ich pracovníčku pod enormný tlak, a tým ohrozuje ich predvianočné predstavenie. Ako odškodné vám sľúbi poslať naň vstupenky. Pred novinárom vás však tá istá osoba osočí, že ste im potvrdili zámer dieťa k ním prihlásiť a jedinou chybou bolo, že o dotáciu zažiadali skôr než mali vaše čestné vyhlásenie pre zber údajov. Zdá sa teda, že tak zodpovedný pracovník ako aj jeho nadriadený sú si vedomý pochybenia, čo potvrdzuje snaha o pošpinenie vášho mena osočovaním. Zbabelosť.

Ostáva už len počkať na záver šetrenia uskutočneného pracovníkmi oddelenia školstva pri MsÚ Bardejov. Tí si váš podnet vysvetlia po svojom a napriek tomu, že ešte v septembri 2013 registrovali problém s viacnásobnou žiadosťou o dotáciou na vaše dieťa, v septembri vám potvrdili že o dotáciu žiadal aj “tanečný krúžok“ v decembri toho istého roka si na taký problém nespomínajú a pomlčku medzi rokmi 2012 - 2013 vo vašej žiadosti o prešetrenie zmenia na lomítko. Stačí už len pred takýto číselný údaj doplniť slovné spojenie „v školskom roku“(napriek tomu, že vo svojej žiadosti o prešetrenie ste školský rok nespomínali a ako človek, ktorý ukončil školskú dochádzku v minulom storočí už 20 rokov o inom ako kalendárnom roku neuvažujete) a takýmto šikovným spôsobom sa vyhnúť inkriminovanému obdobiu od septembra 2013 do decembra 2013.

 

Záver: Ak oddelenie školstva  a telesnej kultúry na Mestskom úrade Bardejov kryje súkromnú ZUŠ v prípade pokusu o neoprávnenú dotáciu, ohrozenie mestskej kasy ponechá bez následkov a z vás ako občana si robí dobrý deň, nebude aj v iných prípadoch brať viac ohľad na súkromné záujmy jednotlivcov než na rozvoj spravodlivo a zdravo sa rozvíjajúcej komunity a našich detí  a mládeže v nej? Koho záujmy prevládajú v prípade rušenia CVČ na Dlhom rade a kto tu v septembri ostane na smiech? Akú budúcnosť nám toto mesto chystá?

Ak to teda Kiska myslí s mládežou a východom vážne, mal by v prípade Bardejova tráviť viac času na bardejovskej ulici ako na jeho radnici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?