Ako ďalej ?

Autor: Ján Kukulský | 7.10.2014 o 16:19 | Karma článku: 4,09 | Prečítané:  509x

Bardejov potrebuje akútne riešiť nezamestnanosť. Za rozmachom personálnych agentúr na tak malom území vidím celoslovenský problém s úrovňou stredného školstva. Posledné štúdie dokonca uvádzajú príčinnú súvislosť medzi nezamestnanosťou v regióne a úrovňou vzdelávacieho procesu na základných školách, a aj to má svoju logiku.

Skúsenosť je taká, že z jedného ročníka akejkoľvek odbornej školy na území nášho mesta vychádza len pár absolventov schopných uplatniť sa na pracovnom trhu vo vyštudovanom odbore. Zbytok končí v personálnych agentúrach, na úrade práce, v lepšom prípade sa hľadá v úplne inej oblasti než vyštudoval (škoda peňazí, námahy a času učiteľov, rodičov, daňovníkov i absolventov samotných).

Kľúčovú úlohu mojej vízie o Bardejove, v ktorom o prácu nie je núdza zohráva efektívne fungujúci mestský podnik BAPOS, orientujúci sa na podnikanie, výrobu a stavebný sektor, udávajúci trend v kvalite poskytovaných služieb, poskytujúci zamestnanie pre široké spektrum profesií a v neposlednom rade kvalitnú odbornú prax pre študentov odborných škôl - duálne vzdelávanie. Fungovalo to v minulosti, príklad starostu Spišského Hrhova Vladimíra Ledeckého dokazuje, že to v regiónoch východného Slovenska môže fungovať aj dnes. Výstavba nájomných bytov, nizko-energetických domov vo vlastnej réžii prinesie zamestnanie rovnako pre nízko-kvalifikovaných ľudí z marginalizovaných skupín obyvateľstva, ako aj pre odborníkov v prípade náročnejších technologických postupov.

Drevo považujem za materiál budúcnosti, nie však výhradne vo forme palivovej štiepky ako sa nás o tom, pár rokov snažia presvedčiť desiatky kamiónov denne smerujúcich do bardejovskej "bio-kogeneračky". V nemecky hovoriacich krajinách zastupujú rodinné domy na báze dreva 30-50% (podiel sa neustále zvyšuje), v Rakúsku plánujú docieliť formou národného programu 80-90% zastúpenie drevo-stavieb rodinných domov - u nás sú odhadované 2% - obrovský priestor pre využite domácich zdrojov. V spolupráci s podnikom Mestské lesy Bardejov spol. s r.o. by tak mohlo mesto napomôcť rozvoju drevárskeho a stavebného priemyslu na území celého okresu. Môžme tak vrátiť dôstojnosť ľuďom vo forme zamestnania, dostupného bývania a rovnako vrátiť dôstojnosť drevu, jeho zmysluplnejším využitím. Bardejov tak vlastnou výstavbou bude môcť poskytnúť okrem strechy nad hlavou pre nízko-prímove skupiny obyvateľov, osamelé matky s deťmi, taktiež bývanie pre udržanie a prilákanie šikovných ľudí, odborníkov aj z iných kútov (nielen) Slovenska.

Momentálny stav podnikateľského prostredia v Bardejove je rovnaký ako v prípade kvality výstupov zo stredných škôl. Tri firmy z dvadsiatich tušia, kde hľadať zákazníkov, ako ich osloviť, ako s nimi komunikovať, ako motivovať zamestnancov. Možno by vedeli kooperovať aj s inými firmami na území okresu, no buď o sebe navzájom netušia, alebo partnera s rovnakým akcentom na kvalitu a profesionálnosť jednoducho niet.

Dôležitým poslaním mesta je z môjho pohľadu naučiť ľudí podnikať. Naučiť ich ponúkať kvalitné služby, zorganizovať priestor na vzájomnú komunikáciu medzi ľuďmi, podnikateľmi. Je na Slovensku cítiť pozitívny trend, kedy sa úspešné firmy, podnikatelia snažia tejto krajine vrátiť niekedy aj niekoľko-násobne viac než od nej dostali. Ján Šlinský nás svojou vytrvalosťou a Agrokruhom nabáda k zdravému pestovaniu zeleniny a využitiu našich polí lepšie než len kosením euro fondov. Spoluzakladateľ a dlhoročný šéf slovenskej antivírusovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka spustil spoločne s Michalom Bláhom web pre oznamovateľov korupcie. Pán profesor Ján Košturiak, zakladateľ spoločnosti IPA Slovakia sa v spolupráci so slovenskou manažérskou špičkou snaží povzbudiť Slovákov na ceste v hľadaní vlastného zmyslu života a v podnikaní. Mnoho úspešných firiem rôznymi formami podporuje začínajúcich podnikateľov. Ponúknime priestor týmto ľuďom v Bardejove, hľadajme medzi sebou inšpiratívnych ľudí, inšpirujme ostatných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?