Moja kapusta

Autor: Ján Kukulský | 10.6.2014 o 23:29 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1040x

 "Slovensko potrebuje, aby sa angažovalo čo najviac aktívnych ľudí, ktorí dokážu meniť svoju krajinu k lepšiemu" znie citát Ivety Radičovej, v súvislosti s podporou jedného z kandidátov na post primátora Bardejova. Slová, s ktorými sa nedá nesúhlasiť. Hádam netreba dodávať, že na to, akým spôsobom, za akých okolností a z akej pozície sa jednotlivec, či skupina rozhodne meniť svoje okolie k lepšiemu, neexistuje žiadna smernica.

Mám 37 rokov a tri deti v predškolskom veku. Spolu s manželkou hľadáme dennodenne cestu ako z nich vychovať slušných a zodpovedných ľudí, tak ako sa o to určite snažia a snažili v mnohých iných prípadoch aj iní rodičia. Každý z nás vodí svoje ratolesti na krúžky, angličtinu, hokej, futbal, dúfajúc, že im to raz pomôže nájsť si životnú cestu, na ktorej budú šťastné. O 15 – 20 rokov sa budú rozhodovať či z Bardejova odídu resp. či sa do Bardejova vrátia. O tom ako sa rozhodnú ony, a či sa dnešnou snahou vychovať slušných, zodpovedných a vzdelaných ľudí nepripravujeme o spoločnú budúcnosť našich rodín v Bardejove, alebo inak povedané o dôstojnú starobu v kruhu svojich detí a vnúčat sa však rozhoduje práve teraz. Nekonečné rady u lekárov, “ochota“ na úradoch, zamestnanosť na úrovni z pred dvadsiatich rokov spolu so vzorkou ľudí snažiacich sa v súčasnosti o politické posty, veľa nádeje na zmenu v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí nedávajú. Ak si teda spájame svoju budúcnosť s Bardejovom, je treba toto mesto postaviť na nohy. Prvotným cieľom by malo byť mestské zastupiteľstvo chrliace dobré nápady a priestor pre ľudí aj mimo zastupiteľstva, ktorí sa skôr spoliehajú na silu sebavedomej komunity ako na euro fondy. O tom , že má Bardejov skôr problém práve v zmýšľaní značnej časti mestského zastupiteľstva než v osobe primátora, svedčí takmer jednohlasné pridelenie čestného občianstva človeku, ktorý je príkladom toho, ako ďaleko sa dá postúpiť ak nevytŕčaš z radu, myslíš účelne a konáš vypočítavo.

Bardejov potrebuje čerstvú krv a nové myslenie. Alibistické čakanie na to, že našu budúcnosť vyrieši niekto za nás, presne podľa našich predstáv a najlepšie bez nášho dozoru prinieslo za posledných pár desaťročí minimálny pokrok. Zrejme čakáme na diaľnicu.........,ktorá k nám nikdy nepovedie. Budúcnosť našich detí, rodín a Bardejova za nás nevyrieši ani Fico, Radičová, Procházka, Hanuščák, Šmilňák, Tarcala či Kukulský. To ako bude Bardejov vyzerať o 15 – 20 rokov je kapustou každého jedného z nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?