Je schopná KBS zmobilizovať Slovensko ?

Autor: Ján Kukulský | 27.9.2013 o 12:43 | Karma článku: 9,44 | Prečítané:  1620x

O košickom pochode sa popísalo mnoho. Konšpiračné teórie tvrdia, že takouto masívnou účasťou sa biskupi pokúsili (a vraj im to aj vyšlo) demonštrovať svoju silu a naznačiť politikom, ako treba narábať s témou odluky cirkvi od štátu. Pravda je možno omnoho prozaickejšia.

Nie je podstatné, kedy, kto a či bol košický pochod naplánovaný skôr ako ten bratislavský. Ak si však niekto myslí, že úspech toho košického v podobe hojnej účasti je výsledkom apelovania biskupov formou pastierskeho listu, nachádza sa vo svojom úsudku trochu mimo (podľa môjho názoru - úplne mimo). Na jeden z ďalších siahodlhých pastierských listov od BKS sme si totiž museli počkať viac ako rok. Ak niekto netuší prečo, pomôžem, lebo Bezák. Košický pochod bol pre BKS povestnou "mannou z neba" , ideálný spôsob ako sa hokejovou terminológiou povedané - vrátiť (či skôr prešmyknúť) na ľad. Ak by však Konferencia biskupov Slovenska uprimne hľadala adresáta vďaky za košickú mobilizáciu mala by sa obrátiť na autora kázne na Národnej púti v Šaštíne. Vladyka Mons. Cyril Vasiľ sa Slovensku prihovoril zrozumiteľnou rečou na aktuáne celosvetové témy, na záver ktorej vysvetlil svoje pohnútky pre účasť v Košiciach. K zamysleniu primäl nielen našich cirkevných, ale aj štátnych hodnostárov. Tí štátny sa z tohto zamyslenia zrejme otriasli hneď po púti. Ako rýchlo sa z tej kázne otrasie arcibiskup Zvolenský ukážu najbližšie dni.

Pochodujúci sa rozišli, život beží ďalej. Bezák či Vladyka Cyril naznačujú určitý trend. Pochody, revolúcie, masový tlak na pozitívné meny v spoločnosti je na Slovensku cesta s neistým výsledkom. Túto krajinu môžu vytiahnuť z marazmu jednotlivci, no nie tí ktorí sa výživajú v kožených sedačkách a vo svetle reflektorov. Nájsť si ich však musime sami. Konferencia biskupov Slovenska, pokiaľ sa jej predstavitelia budú sporiť o najväčšieho bigbiťáka, nám s tým napriek úžasnému priestoru nepomôže.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?